Pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine Nataša Pavićević Bajić, predsednik Svetske asocijacije za bioenergiju (The World Bioenergy Association - WBA), Hajnc Kopec i izvršna direktorka WBA, Karin Hara, potpisali su Protokol o saradnji za izradu strateških dokumenata za korišćenje bioenergije na teritoriji AP Vojvodine. Protokol obuhvata podršku Svetske asocijacije za bioenergiju Pokrajinskom sekretarijatu za energetiku i mineralne sirovine u izradi strateških dokumenata za bioenergiju, kao i podršku realizaciji konkretnih projekata zasnovanih na ovim strateškim dokumentima. Pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine Nataša Pavićević Bajić izrazila je zadovoljstvo zbog potpisivanja Protokola o saradnji i istakla da je ova organizacija najbolji partner u izradi svih potrebnih dokumenata i regionalnih strategija za iskorišćavanje obnovljivih izvora energije u Vojvodini. Potpisivanjem ovog Protokola realizovaće se projekti koji će omogućiti smanjenje zavisnosti od uvoza fosilnih goriva, a istovremeno će omogućiti iskorišćavanje obnovljivih izvora energije iz domaćih resursa i proizvodnju domaće električne i toplotne energije, što predstavlja najveći potencijal za razvoj regiona.
Pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine Nataša Pavićević Bajić, predsednik Svetske asocijacije za bioenergiju (The World Bioenergy Association - WBA), Hajnc Kopec i izvršna direktorka WBA, Karin Hara, potpisali su Protokol o saradnji za izradu strateških dokumenata za korišćenje bioenergije na teritoriji AP Vojvodine.
Protokol obuhvata podršku Svetske asocijacije za bioenergiju Pokrajinskom sekretarijatu za energetiku i mineralne sirovine u izradi strateških dokumenata za bioenergiju, kao i podršku realizaciji konkretnih projekata zasnovanih na ovim strateškim dokumentima.
Pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine Nataša Pavićević Bajić izrazila je zadovoljstvo zbog potpisivanja Protokola o saradnji i istakla da je ova organizacija najbolji partner u izradi svih potrebnih dokumenata i regionalnih strategija za iskorišćavanje obnovljivih izvora energije u Vojvodini. Potpisivanjem ovog Protokola realizovaće se projekti koji će omogućiti smanjenje zavisnosti od uvoza fosilnih goriva, a istovremeno će omogućiti iskorišćavanje obnovljivih izvora energije iz domaćih resursa i proizvodnju domaće električne i toplotne energije, što predstavlja najveći potencijal za razvoj regiona.
Strateški dokumenti će obuhvatiti nekoliko serija dokumenata, kojim će se razraditi proizvodnja toplotne i električne energije iz biomase, kao i proizvodnja električne energije iz resursa vode, sunca i vetra, istakla je Pavićević Bajić.
Ovi dokumenti su važni, jer postoji velika potreba za izgradnjom nove infrastrukturne mreže, u delu daljinskog grejanja i povezivanja industrijskih zona sa proizvodnjom toplotne energije. Strateški dokumenti, sa čijom izradom će se sada početi, moraju biti priznati i prepoznati od strane svih međunarodnih i strukovnih organizacija, a na prvom mestu, od strane međunarodnih finansijskih organizacija, jer su oni osnov za finansiranje svih projekata, koji će početi organizovano da se realizuju, da bi se postigli najbrži i najbolji rezultati. Najveća pažnja biće posvećena projektima korišćenja biomase, jer je to najveći vojvođanski resurs, od koga se očekuju konkretni rezultati. Biće pokrenuta nova industrijska grana - proizvodnja agropeleta, čijom potrošnjom će se direktno uticati na smanjenje cena grejanja kroz budzetske ustanove, a takođe i za razvoj ostalih privrednih delatnosti.
Predsednik WBA Hajnc Kopec je istakao da Vojvodina, kao regija, ima izuzetan potencijal u oblasti obnovljivih izvora energije i naglasio da će prvi sledeći korak biti radionica sa ekspertima iz Vojvodine i predstavnicima WBA. Prvi rezultati biće vidljivi u prvoj polovini naredne godine, a s obzirom da postoji veoma jasan raspored o tome kako će se odvijati čitava strategija tokom naredne godine, očekuje se će projekat do tada biti uspešno realizovan.
Izvršna direktorka ove organizacije, Karin Hara naglasila da se u Vojvodini mnogo pažnje posvećuje obnovljivim izvorima energije. Ona je dodala da je bioenergija kompleksno pitanja i veoma multifunkcionalna oblast, te da se o mnogim stvarima mora razmišljati kada se započinju ovakvi projekti. U Vojvodini postoje edukovani ljudi koji mogu da vode ovakve projekte, resursi u Vojvodini su veoma veliki, a prema rečima Karin Hara, Svetska asocijacija za bioenergiju spremna je pruži podršku.
Uloga WBA u izradi strategije ogleda se u implementaciji politika i direktiva Evropske unije, kao i globalnih strategija u iskorišćavanju biomase, usklađivanje strategije sa poglavljima direktiva EU koja se odnose na ublažavanje klimatskih promena, u analizi primene različitih tehnologija u korišćenju bioenergije u malim elektranama, sistemima daljinskog grejanja, kombinovanoj proizvodnji toplotne i električne energije (kogeneracije), kao i u postrojenjima na biogas i biogorivo, te obezbeđivanju mehanizama podrške i pružanju smernica za iskorišćavanje bioenergije u proizvodnji energije iz biomase.
Svetska asocijacija za bioenergiju je vodeća svetska strukovna organizacija koja je od svog osnivanja, 2008. godine, posvećena podršci ravnomerne raspodele globalnih resursa bioneregije u proizvodnji energije i predstavlja snažan institucionalni instrument u sektoru bioenergije na globalnoj sceni.
Ovu organizaciju čine nacionalne i regionalne organizacije i institucije, koje su članovi svetske asocijacije u oblasti solarne energije, energije vetra, geotermalne i hidro-enerije, kao i udruženja koja se bave ovim pitanjima na globalnom nivou u okviru Međunarodne Alijanse za obnovljivu energiju (International Renewable Energy Alliance).